För en timme sedan delades Barnens romanpris ut på ungdomsbiblioteket TioTretton på Kulturhuset i Stockholm. Vinnaren blev Stefan Castas Den gröna cirkeln, med motiveringen:
Väldigt läskig och spännande. Kanske handlar den om framtiden. Har allt en bok ska ha. Krångligheten får man ta som en utmaning. Även vuxna kan läsa den.
Juryn bestod som vanligt av elever i årskurs 6. Övriga nominerade var Alice varannan vecka av Bo R Holmberg, Nyckelbarnen av Sara Kadefors, Som trolleri av Mårten Melin och VM-Sommar av Magnus Ljunggren.
Foto: Micke Grönberg/Sveriges Radio
När Anna N läste boken i vintras skrev hon:
Språket, rytmen – det är på pricken! Jag blir glad av att läsa en text som inte undervärderar den tonåriga berättarens förmåga att förstå omgivningen, men som samtidigt inte känns för vuxen.
Politisk, filosofisk och fruktansvärd, härlig, verklig och poetisk. Det finns mycket jag kan säga om Den gröna cirkeln. Som ungdomsroman är den inte helt lätt, det krävs en viss ålder, men bara man prickar in rätt lästillfälle, vid rätt tidpunkt i livet, så tror jag att det här är en berättelse som säkert kan förändra någons liv.
Läs hela recensionen här! Stort grattis önskar vi på Dagensbok!
Publicerad: 2011-08-12 12:15 / Uppdaterad: 2011-08-13 12:47
En kommentar
Det är bara att gratulera Stefan Casta. Själv har jag aldrig mött på en sämre bok. /Tant Blomma
#
Kommentera eller pinga (trackback).