Utgiven | 2001 |
---|---|
ISBN | 9137118749 |
Sidor | 144 |
Orginaltitel | Modern country |
Översättare | Dagmar Leijer |
Om du gillar den stilen som kommit att kallas ”lantlig”, men gärna avstår från rosetterna till förmån för skavda stolar, trasmattor och pyssliga överkast är det här en bok för dig.
Mary Nordens inredningsbok Jordnära har naturen som främsta inspirationskälla. Hon visar hur man med inspiration från rågåkrar, oväder och fallfärdiga staket kan skapa ett personligt hem med lantlig prägel. Boken är uppdelad i fyra kapitel; ”färg”, ”struktur”, ”mönstrat och enfärgat” och ”atmosfär”. Kapitlen ska ge grunden till att inreda med naturen som främsta inspiration.
För att vara ”lantligt” är det en enkel och avskalad stil, och fotografen Pia Tryde har bidragit till den rena och avskalade stilen genom sina mycket vackra foton, särskilt då naturmotiven och de detaljrika närbilderna.
Som varje inredningsbok med självaktning finns det tips och idéer på sådant som man kan göra själv. Bland det trevligare finns ett gäng stickade kuddar, och bland det mer gräsliga ett ”broderat fodral” till en glasvas. Huvva.
Som regel ogillar jag inredningsböcker för att det är så fruktansvärt tillrättalagt och perfekt. Och den här boken är inget undantag. Även om det är vackra foton blir det till slut för mycket. Det här är en kvasi-lantstil skulle jag vilja påstå. Det är en bok för den som drömmer om en liten engelsk stuga med en liten täppa, men det är sannerligen få förunnat att ha det så.
Vem riktar sig boken till? Kanske inte en ung student som bor högt upp i en etta och lusläser IKEA-katalogen, utan snarare en pysslig kvinna i fyrtioårsåldern med goda ekonomiska resurser och tid att åka på gårdsauktioner i Dalarna om somrarna. Till detta krävs det också att man har ett någorlunda ”lantligt” hus att börja med. Att göra om sin mexitegelvilla från 70-talet till en lantlig idyll blir sällan bra. Om jag ska vara ärlig tror jag att det är ganska få bostäder som överhuvudtaget har potential att förvandlas till Mary Nordens charmiga och vindpinade pörten.
Publicerad: 2001-12-06 00:00 / Uppdaterad: 2011-04-01 08:58
En kommentar
Jag köpte boken för 3 år sen och har nog aldrig älskat en inredningsbok så mycket. Jag blir inspirerad varje gång jag ser den och drömmer mig bort varje gång jag öppnar den. Jag är 31 år och älskar rena material som linne och ull. En ärlig stil tycker jag och boken är mer än fantastisk.
Var bara tvungen att kommentera.
#
Kommentera eller pinga (trackback).