Ingen har väl kunnat undgå trenden sudoku? Enligt en artikel i Resumé räknar man med att sudoku kommer omsätta 12 miljoner kronor för bokbranschen under 2005. Inte illa med tanke på att ingen hade hört ordet när året började. Nu anordnar Svenska Dagbladet SM och förlagen positionerar sig för att vara först med nästa trend. Enligt Resumé är det Kakuro som står på tur. Det ska tydligen vara lite svårare.
Min fru löser en hel del sudoku och på websudoku.com kan hon få sitt behov tillfredställt. Ska man tro på numreringen de har på sina pussel finns det runt 10 miljarder olika att välja mellan men det känns tveksamt. Utskrifterna blir snygga och rena och man kan även lösa dem direkt på webben. Under inställningar kan man göra det möjligt att mata in flera siffror i en ruta för när man är osäker på vad som är rätt. Billigare, enklare och bättre än de böcker och tidningar som finns i handeln.
Publicerad: 2005-10-31 12:19 / Uppdaterad: 2005-10-31 12:19
3 kommentarer
Soduku är den nya literaturen"!!!!½ ! Inswe!!! Playa hata itne sodoku!!!"!"!!
#
Hej!
Söker du på sudoku i opac.ore.se (Örebro stadsbiblioteks webbkatalog) så får du en handfull e-böcker som kan laddas ner – och skrivas ut!. Här har du en färdig sökning:
http://opac.orebro.se/pls/bookit/pkg_www_misc.print_index?in_user_id=opac_e&in_ccl_query=sudoku
Förutsätter att du har lånekort hos oss. Många andra bibliotek i landet har också den här förnämliga tjänsten. GRATIS!
Hälsningar
JH/Stadsbiblioteket
#
Rättelse:
opac.orebro.se
#
Kommentera eller pinga (trackback).